topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

CFD
Biznes

CFD – odkryj możliwości płynące za tym narzędziem

Skuteczne zarabianie na rynkach finansowych czy na kontraktach terminowych wcale nie wymaga fizycznego nabywania instrumentów, na których chciałbyś zarobić. Do rozgrywek krótkoterminowych doskonałym narzędziem jest CFD. Co to takiego i w jaki sposób działa ten rodzaj kontraktów?

Kontrakty CFD – założenia i definicja

Inwestowanie w CFD oznacza zawarcie umowy nie na rynku, ale z brokerem, której sednem jest przeczuwany ruch cenowy. Chociaż najczęściej wykorzystywane są do krótkoterminowego spekulowania na walorach o wysokiej zmienności, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je do czerpania zysków z inwestycji w średnim, a nawet długim terminie. Cechą charakterystyczną kontraktów CFD (contrach for difference) jest również domyślne wykorzystanie dźwigni finansowej (lewara), umożliwiającej zawieranie kilkukrotnie wyższych pozycji niż wynikałoby to z zawartości portfela. Na niektórych rynkach dobrzy brokerzy CFD umożliwiają wykorzystanie nawet 30-krotnej dźwigni. Daje to oczywiście większe szanse na zysk, przy równoczesnym zwiększeniu ryzyka utraty depozytu, więc zalecana jest ostrożność podczas ich wykorzystywania. 

Podczas grania na kontraktach CFD nie trzeba również obawiać się o płynność, czyli np. o znalezienie chętnego na odkupienie akcji czy innego instrumentu po wyższej cenie – w tej sytuacji nie nabywa się bowiem żadnych aktywów, a jedynie zawiera „zakład” z brokerem co do kierunku zmian ceny (można zajmować zarówno pozycje długie, jak i krótkie), dlatego zamknięcie takiego kontraktu może nastąpić w dowolnym momencie i nie ma żadnego wpływu na rynek spot. 

Jakich błędów unikać podczas wykorzystywania CFD?

Nikt nie jest nieomylny i nawet doświadczeni spekulanci popełniają kosztowne błędy. Jednym z nich, szczególnie często popełnianym przez niedoświadczonych inwestorów, jest niestosowanie stop-lossów. Choć może to wydawać się zbędne, bo przecież nad wszystkim czuwasz, to narzędzia te pozwalają na zabezpieczenie się przed utratą depozytu lub wpadnięciem w długi. Ustawiony stop-loss pozwala również na mechaniczne zamknięcie pozycji po przekroczeniu pewnego poziomu, co niekiedy okazuje się wyzwaniem dla osób obserwujących utratę wartości swoich środków. 

Zanim przystąpisz do grania większymi sumami na tym dynamicznym i zmiennym rynku, warto nabrać doświadczenia i poszerzyć swoją wiedzę. Niezbędna okazuje się edukacja – dobrze jest znać zarówno założenia analizy technicznej, jak i fundamentalnej i stopniowo uczyć się, rozgrywając zagrania niewielkimi sumami. Metoda prób i błędów w połączeniu z usystematyzowaniem wiedzy najczęściej okazuje się luzem do zyskownych inwestycji. 

Artykuł sponsorowany