www.topstars.pl

Najlepsze zdjęcia w sieci!

Bądź z nami na salonach!

Próba spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem”

21 lutego w Teatrze Ateneum odbyła się próba spektaklu pt. „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Bogusława Lindy. W rolach głównych wystepują: Julia Kijowska, Paulina Gałązka, Tomasz Schuchardt oraz Bartłomiej Nowosielski.

 

Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku „Pożądanie”. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, starsza siostra Stelli…

„Jest w tej sztuce coś, co stopniowo, coraz mocniej absorbuje widza, przytłacza go ciężkim, niepokojącym nastrojem. W końcu po­zostaje wrażenie, spod którego nie­łatwo się uwolnić. Tramwaj zwa­ny pożądaniem jest sztuką nie­zwykle sugestywną. Czy dlatego, że tak silnie nasycony jest jakimś panseksualizmem we wszelkich od­mianach od brutalnej zwierzęcości do perwersji, seksualizmem przy­pominającym atmosferę książek Faulknera czy Caldwella i pokaza­nym jako główna siła biologiczna człowieka? Zapewne dlatego także. Ale nie tylko” – pisał o sztuce Williamsa August Grodzicki.

Rolę zmysłowej Blanche, w spektaklu reżyserowanym przez Bogusława Lindę, zagra Julia Kijowska, która od bieżącego sezonu dołączyła do zespołu Teatru Ateneum i rolą tą debiutuje na tej scenie.

Prapremiera sztuki „Tramwaj zwany pożądaniem” odbyła się na Broadwayu w 1947 w reżyserii Elii Kazana, z mistrzowską obsadą: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Sztuka okazała się niebywałym sukcesem. Szybko zawładnęła repertuarami teatrów na całym świecie. W 1949 w Londynie sztukę wyreżyserował Laurence Olivier, obsadzając w głównych rolach Bonara Colleana, Vivien Leigh i Renee Asherson.

W 1951 powstała słynna – nominowana do kilkunastu i zdobywczyni czertach statuetek Oscara –  filmowa ekranizacja tej sztuki. Reżyserował Elii Kazan, główną rolę zagrała Vivien Leigh. Sztuka do dziś wystawiana jest na całym świecie. W historii Teatru Ateneum tytuł ten pojawił się na afiszu dwa razy: w maju 1958 w reżyserii Janusza Warmińskiego z Aleksandrą Śląską w roli Blanche i rok później w reżyserii Aleksandra Bardiniego, który w głównej roli obsadził Krystynę Bryl [Stanleya grał Roman Wilhelmi].


Wpisz komentarz

Podobne posty:

/* */?>