www.topstars.pl

Najlepsze zdjęcia w sieci!

Bądź z nami na salonach!

Obrazki jak z Nebraski

Fani polskiego współczesnego kina na pewno doskonale pamiętają głośne filmy Marcina WronyMoja krew” czy „Chrzest”. Mało kto wie, że współautorką scenariuszy do obu obrazów jest aktorka i piosenkarka Grażyna Trela, znana również jako Graża T.

27 września w księgarniach pojawi się jej autobiograficzna książka „Obrazki z Nebraski”, w której autorka wraca pamięcią do czasów swego dzieciństwa. Nie jest to jej debiut literacki – w 1997 roku Grażyna Trela wydała zbiór opowiadań „Dobry mężczyzna to martwy mężczyzna”.

Obrazki z Nebraski to opowieść o dzieciakach dorastających w PRL-u końca lat sześćdziesiątych, które jak najszybciej chciały zostać nastolatkami. Ale świat wcale nie stawał się przez to prostszy, a „kosmos”, w którym żyły – bardziej zrozumiały. Historia zamyka się w jednym roku kalendarzowym – 1969, w którym Amerykanie polecieli na Księżyc, żeby zrobić tam pierwszy krok. To opowieść o miasteczku i jego mieszkańcach – Rysiu, który „pokazywał”, jego siostrze Renacie, która chciała wyjść za Włocha, o Julce, której wujek wpychał język w usta, i Pawle, który wierzył, że stanie się normalny, gdy potrąci go samochód…

aka

Grażyna Trela (ur. 1958) – wielokrotnie nagradzana scenarzystka i reżyser. Współautorka scenariuszy do filmów „Moja krew”, i nagrodzonego Srebrnymi Lwami na FPFF w Gdyni (2010) „Chrztu”. Autorka sztuki teatralnej „Żyleta” wyróżnionej na Festiwalu Nowej Dramaturgii (2006). Nagrodzona za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Mons (Belgia) 2011. Jako pisarka zadebiutowała zbiorem opowiadań „Dobry mężczyzna to martwy mężczyzna” (1997).


Wpisz komentarz

Podobne posty:

/* */?>