www.topstars.pl

Najlepsze zdjęcia w sieci!

Bądź z nami na salonach!

Nie dajmy się podzielić. 90. urodziny Andrzeja Wajdy – wideo

Grono najbliższych współpracowników oraz przyjaciół spotkało się, aby uczcić jubileusz 90. urodzin Andrzeja Wajdy, reżysera światowego formatu, prezesa honorowego i zasłużonego członka SFP.


– Jeżeli będziemy razem, nasze filmy będę na miarę naszych talentów, na miarę naszych możliwości i o takiej tematyce, którą my uznamy za ważną i nie będziemy musieli wzywać naszych kolegów z Hollywood, żeby nas wyręczyli – mówił Andrzej Wajda.

Na sali zebrali się przyjaciele i najbliżsi współpracownicy Andrzeja Wajdy w tym m.in. żona Krystyna Zachwatowicz, Daniel Olbrychski, Jan Englert, Janusz Gajos, Bogusław Linda, Wojciech Pszoniak, Ewa Braun, Maja Komorowska, Witold Sobociński, Wojciech Marczewski, Krzysztof Zanussi, Paweł Pawlikowski, Janusz Majewski, Janusz Głowacki, Allan Starski, Jerzy Skolimowski, Magdalena Cielecka, Ryszard Bugajski, Feliks Falk, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda i inni.

Jubilat był niezwykle wzruszony ciepłym przyjęciem. – Nigdy nie przypuszczałem, że znajdę się w takiej sytuacji dzięki naszemu Stowarzyszeniu, że będę miał jeszcze raz szansę spojrzeć na wielu z kolegów z którymi robiłem filmy. Podziękowania dzisiejszego wieczoru zacznę od tych właśnie, którzy robili ze mną filmy i znają dobrze moje powiedzonko: „My robimy nasz film i nasz film to jest ten, co się udał. A ten co się nie udał, to jest mój film”. Dziękuję wam wszystkim, że zdołaliście się tutaj zgromadzić – mówił twórca „Ziemi obiecanej”.

Po wręczeniu odznaki przez Jacka Bromskiego wszyscy zebrani odśpiewali Andrzejowi Wajdzie 200 lat. Na sali pojawił się tort udekorowany kadrami z filmów Wajdy. Goście i jubilat mogli obejrzeć film przygotowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich specjalnie na urodziny. Współpracownicy Andrzeja Wajdy opowiadali w nim o wpływie reżysera na ich drogę twórczą, na rozwój polskiej kinematografii. Kolejną niespodzianką były życzenia od znanych twórców z całego świata: Martina Scorsese, Meryl Streep, Alana Parkera, Jiri Menzla, Stephena Frearsa, Mike’a Leigh, Constantina Costy-Gavrasa, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego czy Claude’a Leloucha. Po seansie odbył się koncert Doroty Miśkiewicz. Wokalistka zaprezentowała swoje interpretacje piosenek z filmów Andrzeja Wajdy.

Uroczystość 90. urodzin Andrzeja Wajdy odbyła się 5 marca 2016 roku w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Film „Wajda 90”


Wpisz komentarz

Podobne posty:

/* */?>