www.topstars.pl

Najlepsze zdjęcia w sieci!

Bądź z nami na salonach!

Najwięksi wygrani i przegrani dzięki Eurowizji

Co daje artystom Eurowizja? Czy gwarantuje sukces? W całej Europie trwa spór pomiędzy jej zwolennikami a przeciwnikami. Faktem jest, że wcześniej lansowała więcej gwiazd, dziś gwarantuje sukces ale… chwilowy.  Kto zyskał najwięcej?

Największy sukces na całym świecie odniósł szwedzki zespół Abba, którego „Waterloo” wykonane podczas finału w 1974r. w angielskim Brighton poznał cały świat. Wielką wygraną jest również Celine Dion (reprezentowała Szwajcarię), której piosenka „Ne partez pas sans moi” zwyciężyła podczas finału w Dublinie w 1988r.

A co z ostatnimi zwycięzcami? Przeanalizujmy 10 ostatnich wykonawców. Mało kto pamięta Marie N, któa wygrała finał w Talinie w 2002r. Pozostała lokalną artystką.

Turczynka Sertab Erener, która wygrała finał rok później w Rydze podbiła chwilowo światowe listy przebojów. Po Eurowizji nagrała pięć płyt. Sporo koncertowała.

Ukraińska wokalistka Ruslana, laureatka z 2004r. swój sukces na festiwalu przekuła w… karierę polityczną. Została bowiem deputowaną ukraińskiego parlamentu. Tak jak jej poprzedniczka, wydała po Eurowizji pięć albumów.

Grecka wokalistka Elena Paparizou, która wygrała jubileuszowy, 50. finał w Kijowie w 2005r. skupiła się na koncertach (głównie w Austrialii i Ameryce Północnej) oraz płycie, która dotarła do wielu europejskich krajów (m.in. Hiszpani, Szwecji, Polski, Turcji, Szwajcarii, Holandii i Węgrzech). Już rok później wydała kolejną płytę, która tym razem dotarła też za ocean – do USA i Kanady. Później wydała jeszcze 4 płyty.

Kontrowersyjny zespół Lordi (reprezentant Finlandii), który zawładnął eurowizyjną sceną piosenką „Hard Rock Hallelujah” największe zamieszanie zrobił zaledwie właśnie podczas festiwalu w Atenach w 2006r. Po Eurowizji nagrali trzy płyty. Zagrali raz w Polsce.

Chyba nikt już nie pamięta serbskiej laureatki z Helsinek z w 2007r., a jest nią Marija Serifović. Po sukcesie nagrała tylko jedną płytę.

Rosyjski piosenkarz Dima Biłan wygrał Eurowizję w 2008r. w Belgradzie. Stał się bardzo popularny, ale głównie w rodzimej Rosji. Wydał płytę, był uczestnikiem programu „Gwiezdny lód” (odpowiednik polskiego „Gwiazdy tańczą na lodzie”), gdzie zajął 2. miejsce.
Potem wydał jeszcze dwie płyty. Jego warszawski koncert odwołano, ale zaśpiewał w Zielonej Górze.

O prywatnym sukcesie może mówić Alexander Rybak (udzielił wywiadu dla portalu Topstars.pl), Białorusin, mieszkający w Norwegii. Po wygraniu Eurowizji w Moskwie w 2009r. wydał bowiem pierwszą płytę. Z zupełnie nieznanego artysty stał się rozpoznawalny nie tylko w kraju ale też w Europie. Potem nagrał jeszcze trzy płyty. Wielokrotnie gościł w Polsce (wystąpił gościnnie w „Tańcu z gwiazdami” oraz „Jaka to melodia”).

Sporą popularnością po Eurowizji w Oslo w 2010 cieszyła się Niemka Lena Meyer-Landrut. Jej przebój (którym zwyciężyła) „Satellite” był „wałkowany” w Polsce i Europie do znudzenia. W 2011r. jeszcze raz reprezentowała Niemcy, lecz z gorszym rezultatem. Potem szum ucichł, łącznie wydała tylko dwa albumy.

Egzotyczny duet Ell & Nikki z Azerbejdżanu, którzy wygrali finał w Duslleldorfie w 2011, po konkursie lansowali swój przebój „Running Scared” w wielu krajach w Europie, również w Polsce (podczas koncertu Hity Na Czasie). Potem rozpoczęli solowe kariery. Eldar Gasimov dopiero w styczniu 2012 wydał swoją pierwszą piosenkę podobnie jak Nigar Jamal, która również wylansowała jeden singiel pod koniec 2011.


Eurowizja 2012 odbędzie się 26 maja.

(TP)


Wpisz komentarz

Podobne posty:

/* */?>