www.topstars.pl

Najlepsze zdjęcia w sieci!

Bądź z nami na salonach!

Michał Żebrowski w roli niedźwiedzia odwiedził krainę ludzi! wideo

Niedźwiedź nie jest misiem do przytulania, a na górskim szlaku pamiętajmy o właściwym zachowaniu, bo wędrujemy po krainie zamieszkanej przez te największe polskie drapieżniki – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska. O tych zasadach, w serii krótkich filmów, przypomina tym razem znany polski aktor, Michał Żebrowski, który wcielił się w rolę niedźwiedzia.


Postanowiliśmy odwrócić role i to niedźwiedź odwiedza ludzi w ich siedlisku, mieście, i zachowuje się dokładnie tak, jak potrafi zachowywać się człowiek w krainie dużych drapieżników – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Z serii krótkich filmów dowiemy się, co niedźwiedziom jest niemiłe i dlaczego nie są one misiami do przytulania. Jest to szczególnie ważne teraz, w połowie wakacji, kiedy górskimi szlakami wędrują tysiące turystów.

Obecnie wśród największych zagrożeń dla niedźwiedzia brunatnego wymienia się właśnie nieodpowiednie zachowanie ludzi, które może doprowadzić do sytuacji konfliktowych. Niedźwiedzie chętnie korzystają z porzuconych przez człowieka odpadków po jedzeniu. Przyzwyczajenie do tego typu pokarmu może doprowadzić do zmiany nawyków żywieniowych. Jest to szczególnie niebezpieczne, kiedy z takich „stołówek” zaczynają korzystać młode osobniki. Dlatego należy robić wszystko, aby takich sytuacji unikać. Oprócz edukowania ludzi, jednym ze sposobów jest odpowiednie zabezpieczanie śmietników, m.in. poprzez ustawianie specjalnych pojemników.

Jednak to nie koniec listy ludzkich przewinień wobec niedźwiedzia – dodaje Średziński. – Spacerując po polskich Karpatach nie zbliżajmy się pod żadnym pozorem do tych zwierząt. Nie schodźmy też ze szlaku. Często przez przypadek możemy wręcz wejść na odpoczywającego niedźwiedzia. Zaskoczone zwierzę, podobnie jak człowiek, w sytuacji nagłego zagrożenia, będzie się bronić i może nas dotkliwie poturbować.

Po raz kolejny w akcji WWF Polska bierze polski aktor, Michał Żebrowski. Tym razem zagrał niedźwiedzia w serii trzech krótkich filmów, które opowiadają o niedźwiedziu odwiedzającym miasto. Niedźwiedź występuje tym razem w roli turysty, w krainie człowieka. Przez odwrócenie ról WWF i Żebrowski chcą uświadomić Polaków, co czują niedźwiedzie, kiedy w podobny sposób zachowują się ludzie na karpackich szlakach.

Na terytorium naszego kraju niedźwiedzie występują wyłącznie w polskiej części Karpat od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady. Ich liczebność szacuje się na około 100 osobników, przy czym część z nich może być jednego dnia po polskiej stronie, a drugiego po innej stronie granicy naszego państwa. Największą ostoją niedźwiedzi są dziś Bieszczady. Z monitoringu prowadzonego przez WWF Polska wynika, że drapieżniki te przyzwyczajają się do pokarmu podawanego przez ludzi. W rejonie Bieszczad winę za wyrabianie tych nawyków ponoszą m.in. myśliwi, którzy dokarmiają zwierzęta w karmiskach łowieckich. Podobny problem stanowią przydomowe kompostowniki, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone.

s-560-323

s-560-422

Filmiki poniżej:


Wpisz komentarz

Podobne posty:

/* */?>