www.topstars.pl

Najlepsze zdjęcia w sieci!

Bądź z nami na salonach!

Maleńczukowi „stuknęła” 50-tka! – galeria zdjęć

Artysta, muzyk, wokalista, juror, gwiazda i celebryta, postać kontrowersyjna i rogata dusza. Maciej Maleńczuk skończył 50 lat!


Mirosław Maleńczuk (to jego prawdziwe imię) urodził się 14 sierpnia 1961 w Wojcieszowie. W początkach swojej kariery określany mianem „barda Krakowa”, w obecnej fazie – jurorem.  Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych.

Ma za sobą epizod z zawodówką (specjalność obróbka skrawaniem), której nie ukończył. W 1981 skazany został na dwa lata więzienia za odmowę pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze, najczęściej jako muzyk uliczny na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania. W latach 1986–2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, w roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później.

Był członkiem jury w trzeciej edycji Idola, w  2004 r. w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbyła się premiera przedstawienia Bal u Wolanda na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata z Maleńczukiem w roli Wolanda. Był on również autorem utworów muzycznych wykonywanych w spektaklu.

W kwietniu 2007 w programie Czułe dranie emitowanym w TV4, wyznaczył tysiączłotową nagrodę za najśmieszniejszy filmik obrazujący akcję „dawania w ryja kanarowi”, a w czerwcu 2009 zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie Premiery na 46. KFPP w Opolu. 25 maja 2011 na uroczystości w w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Z żoną Ewą ma trzy córki: Irmę, Ritę i Elmę, a także córkę Zuzannę z poprzedniego związku. Jest kibicem krakowskiego klubu piłkarskiego Cracovia oraz autorem utworu uważanego za Hymn Cracovii.

oprac. aka, źródło:Wikipedia.Pl


Wpisz komentarz

Podobne posty:

/* */?>